Hepsi Organik Organik Kozmetik
Saç Bakımı
Ana Sayfa | Organik Nedir? | Organiklerin Yaşam Kalitesine Etkisi | Neden Organik Kozmetik? | Sağlıklı Saçlar İçin 7 Önlem
Gerçek Organik Bakım 
 

En İyiler

600 kişilik bir grup kapsanarak yapılan bir araştırmada böcek ilaçları ile temas eden kimselerde diğerlerine oranla 1,6 kat daha fazla Parkinson hastalığına yakalanma riski olduğu saptandı.
devam>>

Atlanta’da 2003-2004 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada 3-11 yaş arası çocuklara haftanın belli günlerde konvansiyonel tarım ile yetiştirilen, diğer günlerde de organik tarım ile yetiştirilen tahıl, sebze ve meyvalar yedirildi. Konvansiyonel tarım ürünleri tükettikleri günlerde yapılan ölçümlerde idrarlarında tarım arazilerinde suni gübre kullanımından kaynaklanan yüksek miktarda malathion ve chlorpyrifos metabolitleri saptandı. Organik ürün tükettikleri günlerde bu metabolitlere idrar analizlerinde rastlanmadı.
devam>>

Dr. Samuel Epstein 11 Temmuz 2008 de Şikago’da yayınlanan araştırma yazısında bebeklerin ciltleri ve emziren annelerin meme uçları için kullanılan lanolinin (lanolin koyun yününden elde edilen bir maddedir) içerisinde önemli miktarda DDT (tarım arazilerinde kullanılan sentetik böcek ilacı) bulunduğunu bildirdi.

Epstein, saç boyalarında kullanılan kömür katranı, pudralarda kullanılan talk, bazı şampuan ve kozmetiklerde bulunan köpürtücü madde DEA (diethanolamine) nin de yapılan deneyler sonucu kanserojen olduklarının saptandığını belirtti.
devam>>

Rujlarda bulunan ağır metal kurşun hakkındaki yazı>>

DBP, DMP, DEP, DEHP ve BBP gibi kısaltılmış adlarıyla günlük kullandığımız kozmetiklerin içerisinde yer alan “phthalate”lar bazı ülkelerde tüketiciyi koruma yönetmelikleri ile yasaklanmış durumda. Çünkü bunlar endokrin sistemindeki hormonları taklit ettiklerinden gebelikte bunlara temas eden annelerin bebeklerinde üreme organı gelişim bozukluklarına, erkek çocuklarda feminen davranışlara, kız çocuklarda normalden daha erken gelişime yol açtıkları biliniyor.
devam>>

Organiklerin Yaşam Kalitesine Etkisi

Organik besin veya kozmetik maddelerini oluşturacak olan bitkiler önceden belirlenmiş ve kesin üretim standartlarına göre yetiştirilirler.

Organik sertifikalı buğday, arpa vb. gibi tahıllar, diğer ekinler, sebzeler ve meyve veren ağaçlar ve kozmetik sanayiinde kullanılan lavanta, kekik, defne, papatya gibi bitkiler konvansiyonel böcek öldürücüler (özellikle toprakta ve doğada bozulmadan kalıcı olabilen aldrin,chlordane, DDT, dieldrin, endrin, heptachlor, hexachlorobenzene, mirex, toxaphene) kullanılmaksızın yetiştirilmelidirler.

Çünkü bu kimyasallar besinler veya sürdüğümüz kozmetikler yoluyla da bedenimize nüfuz etmekte, uzun vadede kansere kadar varabilen etkiler oluşturmaktalar.

Buna ek olarak kullanıldıkları tarım alanlarında hava koşullarının da etkisiyle kolaylıkla sıvı, toz veya gaz hale geçerek yeraltı ve yerüstü sularının yanında atmosfere de karışarak yüzlerce kilometrelik mesafeler katedebilmekteler.

Bu kimyasallar biyolojik sistemlerde ilk konsantrasyonlarının 70,000 katına kadar birikebilmekte, zararlı etkilerini yıllarca sürdürebilmektedirler.

Bu böcek ilaçları insanlarda endokrin sistemi düzensizliklerine, kansere, bağışıklık sistemi hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, kısırlığa, sakat doğumlara yol açmaktadırlar. Bu sentetik maddeler kuşlara, balıklara ve doğadaki diğer canlılara da büyük zararlar vermekteler.

Organik tarımda kullanılması yasaklanan kimyasallardan diğer bir grup ta inorganik gübrelerdir. Özellikle fosfat içeren suni gübreler zamanla tarla toprağında arsenik, kadmiyum ve uranyum birikimine neden olmakta, bu elementler besin maddeleriyle insan sağlığını tehdit etmekteler. Ayrıca suni gübrelerin üretim teknolojileri de madenlerden taşınmaları ve arıtılmaları sırasında çevreye zararlı olabilmektedir.

Organik tarımda kullanılması öngörülen organik gübreler; katı halde hayvan gübresi, hayvan gübresi ve su karışımları, mutfak ve ev artıklarının beslediği kurt karışımlarının oluşturduğu gübreler (vermicompost), turba (yosun), atık sular ve guano (martı gübresi) dir.

Organik ürünler tüketiciye ulaşmadan önce kesinlikle iyonize radyasyona maruz kalmamalı ve hazırlanmaları sırasında renk verici, koku verici, kıvam arttırıcı sentetik katkı maddeleri kullanılmamalıdır.

Birçok ülkede tohumları genetik modifiye edilmiş ürünler de organik listesinden çıkarılmıştır.

www.estoreorganic.com

Linkler

 
 © 2009 HepsiOrganik.net